Karadeniz’den Dünya’ya Açılan Jaywis Lezzeti

Stresin Düşmanı Ceviz
29 Mayıs 2017
Show all

Karadeniz’den Dünya’ya Açılan Jaywis Lezzeti

Antalya Expo Center’da 19-22 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilen 21. Uluslararası Anfaş Food Product Gıda İhtisas Fuarı ve eş zamanlı düzenlenen Anfaş Bevex fuarı; pek çok yeni ürünün ilk kez tanıtımına da ev sahipliği yaptı. Bunlardan biri de JAYWIS….İsmi ve ürün olarak oldukça dikkatimi çeken JAYWIS’in hikayesini öğrenmek için DKC GRUP ortaklarından Faruk Gür ile renkli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

Ceviz ile hikayeniz nasıl başladı?

Ben Türkiye de ilk fındık yağı üretimini ve pazarlamasını gerçekleştiren firmanın üst düzey yöneticisiydim. Daha sonraki yıllarda babamın Alzheimer rahatsızlığı sürecinde cevizin beyine olan faydalı etkilerini öğrendik. İki yıl kadar insanlara nasıl daha çok ceviz yedirebiliriz amaçlı çalışmalar yaptım. O süre içinde ceviz kreması, ceviz yağı, ceviz çikolatası ARGE sini tamamladık. Ürettik ve pazara sunduk. Derdimiz hem para kazanmak hem de insanlara ilerleyen yaşlarda Parkinson, Alzheimer gibi hastalıklar yaşanmasını engellemek istiyorum. Küçük yaştan beri belli oranda ceviz tüketildiği takdirde ; omega3 ve gümüş iyonu, fosforu sadece cevizden alabiliyoruz.

Peki nasıl daha fazla ceviz tüketebiliriz?

Cevizin bilinen özellikleri malum ama tüketmesi zor, meşakkatli, kabuğunu kıracaksınız falan ..her zaman düzenli yenemiyor. Yağ ve krema haline getirildiğinde sabah kahvaltısında, salata ve soğuk sıcak yemeklerde ise yağı kullanarak daha fazla ceviz tüketilmiş oluyor. Örneğin 250 cc lik ceviz yağını bir haftada tüketildiğinde 14 kg kabuklu ceviz tüketmiş kadar fosfor, omega asit, omega 3, omega 6 ve gümüş iyonu almış olacaksınız. Ayrıca damak zevki olarak yapılan testlerde yüzde 95 beğeni kazandı. Hafif bir ceviz kokusu var. Zeytinyağından hafif..

Jaywis, kızarmalarda kullanılıyor mu?

Türkiye de bilinen yağlar içerisinde kızartmaya en uygun yağ fındık yağıdır. Yanma derecesi 240 derecedir ama ceviz yağının yanma derecesi 340 derecedir. O nedenle dünyada kızartmaya en uygun yağ olarak adlandırabiliriz. Test edildiğinde kanserojen yağ haline gelmeden 7 kez üst üste kızartma yapabilirsiniz.

FATSA DAN YOL ÇIKAN JAYWIS…
Peki girişim hikayenize gelirsek… Şirketiniz ne zaman kuruldu? Nasıl yapılandınız?

DKC GRUP 2012 yılında Fatsa/Ordu da kuruldu. 2014 Ocak ayına kadar ARGE çalışmaları devam etti. Ocak sonunda ürünü ambalajlayıp piyasaya sunduk. 3 ortağız; Türk kökenli bir ortağınız Amerika da.. Ben pazarlama ve ARGE, bir ortağımız ham madde alımında, diğer ortağımız da üretimde uzman… Güçlerimizi böyle birleştirdik. DKC Grup olarak Fatsa Organize Sanayi Bölgesi nde faaliyet göstermeye başladık. Günde 10 ton kapasiteli, ceviz kırma, ayıklama, kalibre makinası geliştirerek sanayicilerimizin hizmetine sunduk. Yurtiçi ve yurtdışından sipariş alarak, ihracat işlemlerine başladık.

ZEYTİNYAĞI TÜKETİMİNDE KENDİMİZE HAKSIZLIK EDİYORUZ
Türkiye zeytinyağı tüketiminde ne durumda sizce?

Türkiye dünyanın en az zeytinyağı tüketen ülkelerinden biridir. Bu hem zeytinyağına hem de insanların kendine karşı yaptığı büyük bir haksızlıktır. Her ne kadar ceviz yağı dünyanın en iyi yağı desem de zeytinyağı çok farklı özellikler taşıyan önemli bir yağdır. Roma döneminde önemli iki yağ vardı; ceviz ve zeytinyağı.. Ceviz Jüpiter in meyvesi, zeytin de tanrının meyvesi olarak bilinirdi. Roma döneminde zeytinyağı hem yiyecek hem de şifa olarak kullanılıyordu. Örneğin bir inek sütüne birkaç damla zeytinyağı kattığınız zaman anne sütü değerlerine ulaşır. Zeytin medeniyettir, uygarlıktır.

Ceviz yağını ilk siz mi ürettiniz Türkiye de?

Dünyada yemeklik rafine olarak ilk üreten firma biziz.

Peki Türk mutfağının dünyaya tanıtımı hakkında neler söyleyeceksiniz?

Türk mutfağının tanıtımında ne kadar yetersiz konumdaysak; edebiyat, resim ve diğer sanatların tanıtımında da o kadar zayıfız. Anadolu da bilinen yemeklerin bir kısmı bu topraklardan gelip geçmiş medeniyetlerden kalma.. Yunanistan a gittiğiniz zaman Karadeniz kökenli Rumların yemeğine bakarsak annemiz yapmış gibi gelir bana. Bu topraklarda gelip geçmiş her şeyi; insanı, yemeği, kültürü, sanatı, turizmi, folkloru ile önemsersek o zaman en iyi tanıtımı yapmış olacağız. Esas mesele budur.

HERŞEY DAHİ MUTFAKLARA ZEYTİNYAĞI GİRMİYOR
Fuarda otelcilerin ve restoranların ürüne ilgi nasıldı?

Otel grupları ilgi gösterdiler ama.. bizde biliyorsunuz turizmde çok anlamsız bir yarışa girdi Türkiye, turizm politikası da bana göre yanlış.

O zaman bu sorunun yanıtı Her şey dahil mutfaklara doğru gidecek sanırım.

Tabii ki.. Herşey dahil mutfaklarla otelinizi pazarladığınız zaman her şeyin ucuzunu almak zorundasınız. Bu anlamda bizim mutfağımızda yanlış tanıtım oluyor. Çünkü bu vahşi rekabet ortamında HD pazarlama yaptığınızda otelinizde iyi yağ tüketemiyorsunuz. Değil ceviz yağı, Zeytinyağı da tüketemiyorsunuz… Türk mutfağı HD sistemde yanlış tanıtılıyor. Türk mutfağında yedim midem yandı, rahatsız oldum diyor turist.. Neden çünkü bu kadar ucuz yatak satarsınız bu sorunlar yaşanacaktır.

Burdur un da cevizi meşhur. Bu konuda bir girişiminiz var mı?

Burdur un adının ön plana çıkması cevizden mamul yapan değerli ustalarımızın olmasından kaynaklı. ABD de bizim çalıştığımız bir ailenin bahçesinde 5 milyon ceviz ağacı var. Türkiye deki toplam ceviz ağacı 3.5 milyon, Burdur dahil.. Yani biz tarımda kendimizi iyi biliyoruz . Burdur un bu konuda ön plana çıkması orada çok saygın eli öpülesi Anadolu nun güzel ustalarının olması. Bu kişileri önemsemek lazım.

TARIM DEVRE DIŞI BIRAKILMAK İSTENİYOR
Türkiye de tarımın gidişatını nasıl buluyorsunuz?

Türkiye de sanki birileri tarımı tamamen devre dışı bırakmak için çalışıyor. Şu anda tarımda üretimi geliştirmeye yönelik hiçbir çalışma yok. Verilen teşvikler de “üretme, arazinin büyüklüğüne göre para verelim ama üretme ” şeklinde… Köylünün ürettiği ürünlere teşvik verilmiyor, sahip olduğu arazi miktarına göre para veriliyor, bu da teşvik değil. O nedenle tarımda elmasından nohuduna, yeşil mercimeğine kadar dışa bağımlı hale geldik.

Kısa vadede hedefleriniz nedir?

Şirketimiz 2014 yılında Avrupa da ve bazı Ortadoğu ülkelerine ihracat gerçekleştirecek iş bağlantılarını yaptı. İlk hedefimiz yaklaşık 9-13 milyon dolarlık bir ihracat yapmak. İç piyasada da Mart ayı itibariyle ulusal marketler ve a Plus yerel zincirlerimize ve A grubu şarküterilerimizde yer alacağız. İlk kez Anfaş Food Product Fuarı nda tanıttık Jaywis i…

Yurtdışındaki yiyecek içecek fuarlarında tanıtacak mısınız?

Tabii ki, fuarlar tanıtım için önemli.. Ama Ceviz yağını sadece biz tanımıyormuşuz. Ürettikten sonra internette web sayfamız açıldığı gün 13 Avrupa ülkesinden talep geldi ama Türkiye den hiç talep gelmedi ilk gün. Onlar bu yağı gıdadan cilt saç bakımına kadar kullanıyorlarmış.

 

Kaynak : http://www.turizmhaberleri.com/KoseYazisi.asp?ID=2523